header-img
הנדסה אזרחית
תכנון מבנים

הנדסה אזרחית
תכנון מבנים

עולם הנדל"ן מעניין אתכם? בחירה בלימודי הנדסה אזרחית תאפשר לכם לעסוק בו ולהשפיע עליו מבפנים.

ענף הבניין מעורר עניין רב ונמצא במרכז השיח של המשק הישראלי בעיקר בשל אפשרויות ההשקעה ומצוקת הדיור, אבל גם פוטנציאל התעסוקה בו גדול והוא משלב מספר רב של מקצועות. אחד החשובים שבהם הוא הנדסת הבניין, אותו אפשר לסווג לשני תחומי התמחות: ביצוע ותכנון.

מהנדס הביצוע אחראי על ניהול פרויקט, מלווה את הקמתו משלבי התכנון והרישוי, דרך הכנת מכרזים ואומדן כלכלי ועד ליווי ופיקוח על ביצוע הבנייה כולה. 

מהנדס התכנון הוא זה שאחראי על חישובי החוזק והיציבות של המבנה, ומנחה את אנשי הביצוע באמצעות תכניות הקונסטרוקציה.

דרך לימודים במסלול הנדסה אזרחית תוכלו להשתלב בענף הבנייה והתשתיות, הן בתחום התכנון והן בתחום הביצוע. התפתחותו המואצת של ענף הבנייה תסייע לכם להתקדם במהירות ולקדם את המשק והחברה בישראל.

התמחויות המשנה בהנדסת בניין הן:

א. ניהול הבנייה

זהו המסלול האחיד, בו תוכלו להכיר את הענף, תוך שילוב במערכת הכלכלית ובאופטימיזציה של תהליכי הבנייה, תרגול חישובי כמויות, לוחות זמנים בתוכנת MSP, חישובי הספקי עבודה, תמחור, חשבונות חלקיים, פיקוח ועוד. בנוסף, תעברו קורס בטיחות בעבודות בנייה, בנייה ירוקה וכד'. במהלך השנה האחרונה של מסלול הלימודים יושם דגש על גיבוש והכנת פרויקט גמר אישי.

ב. תכנון מבנים (קונסטרוקציות)

לאחר סיום הלימודים תוכלו, בנוסף לביצוע ופיקוח, לעסוק בתכנון הנדסי של מבנים, ותהיו בעלי זכות חתימה לתכנון קונסטרוקציות מבנים עד לגובה של 11 מטר, כ-4 קומות. מסלול הלימודים בהתמחות תכנון מבנים נמשך סמסטר נוסף או שניים, על-פי התכנית שתיבחר על ידכם, כשלבחירתכם לימודי יום סטנדרטיים או לימודים המותאמים לאנשים עובדים.

מדוע באריאל?

המחלקה להנדסת בניין באריאל היא אחת הגדולות והמצליחות בתחומה בישראל, ולראיה הדירוג הגבוה שלה במבחני הגמר הארציים להנדסאים וטכנאים (מה"ט). הסטודנטים במחלקה זוכים לסיורים מקצועיים בפרויקטים משמעותיים של בנייה, במהלכם הם נחשפים לשימוש בטכנולוגיות חדישות ומתקדמות.

במערכת הלימודים משולבים קורסי העשרה במקצועות עדכניים שאינם נכללים בתכנית הלימודים של מה"ט, כמו בנייה ירוקה, חיזוק מבנים להתמודדות עם רעידות אדמה ועוד. הקורסים הללו תומכים ומעשירים את תכנית הלימודים, המכשירה את הסטודנט להתמחות בניהול הבנייה או בתכנון קונסטרוקציות של עד 11 מטרים. המחלקה מקיימת שיתוף פעולה הדוק עם חברות מובילות בענף הבנייה ועם התאחדות התעשיינים לעניין שילוב ובנייה בפרויקטים ירוקים. הסטודנטים במחלקה משתתפים בכנסים ארציים ובינלאומיים, המרצים במחלקה הם אנשי עשייה מעולם התכנון ההנדסי או מנהלי פרויקטים של בנייה, שמעשירים את הרצאותיהם בניסיונם האישי ובמידע עדכני הישר מאתרי הבנייה. 

רק באריאל! הנדסאי בניין + תעודת בוגר קורס יזמות ותמ"א 38 (מסלול ניהול הבנייה) + תעודת בוגר קורס תכנון BIM בתלת ממד (מסלול תכנון מבנים) – ליצירת יתרון מובהק בשוק התעסוקה

יזמות ותמ"א 38הקניית ידע תיאורטי בתחום ההתחדשות העירונית לצד כלים מעשיים ביזמות נדל"ן ופרויקטים של פינוי-בינוי. הסטודנטים ייחשפו לעקרונותיה של תכנית המתאר הארצית על תיקוניה השונים, יעמיקו בהיבטים משפטיים, וירכשו מיומנויות בניתוח כדאיות כלכלית של מיזמים בתחום.

תכנון BIM בתלת ממדשיטה כוללנית חדשה לתכנון, הקמה וניהול בניינים ההופכת בהדרגה לסטנדרט בעולם הבנייה, המשפיעה על סדר ומבנה תהליך התכנון, ומסתמכת על מונחים מעודכנים המגדירים את רמות הפירוט לעומת שלבי התכנון, אופני הבקרה על התוכן המוגש, שיטת תאום התכנון ואופן החלפת והטמעת המידע. יתרונותיה רבים – החל מייעול תהליכי תכנון ותיאום באמצעות כלי ניהול מידע וכלים תלת-ממדיים אשר עשויים לחסוך בזמן ומשאבים ולהפיק תוצאה איכותית יותר, וכלה בשיפור ביכולות ניהול הביצוע והמבנה לאחר הקמתו.

סגל המרצים

סגל המחלקה מורכב ממהנדסי בניין ותיקים ומנוסים, החושפים בפני הסטודנטים את עולמם המקצועי מתוך ניסיונם הרב בתחום. הסגל מעשיר את הסטודנטים הן בפן התיאורטי והן במעשי. רבים מהם בוגרי המחלקה להנדסת בניין או בוגרי המסלול האקדמי בתחום באריאל.

מסלולי הלימוד

מסלול לימודי יום:  4 ימים בשבוע במשך 4 סמסטרים (שנתיים) או 5 סמסטרים במסלול אביב.

מסלול המותאם לעובדים: שני ימי לימודים בשעות אחר הצהריים ובוקר יום שישי במשך 9 סמסטרים (3 שנים)

לימודי המשך

בוגרי המחלקה יכולים לשלב או להמשיך בלימודיהם לתואר אקדמי במסלול "מהנדסאי למהנדס", "הנדסאי כלכלן", או "מהנדסאי למנהל" במחלקה הרב-תחומית באוניברסיטת אריאל, המציע מסלול אטרקטיבי לבעלי תואר הנדסאי שמעוניינים להרחיב את ידיעותיהם ויכולותיהם בתחום הניהול.

פנו אלינו לקבלת מידע על לימודים והרשמה
מסכים/ה לקבל חומרים פרסומיים

הופכים מומחיות למקצוע